dostacje UE

Remont mostu drogowego nad rzeką Koszarawą

W siedzibie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach podpisana została umowana remont mostu na Koszarawie w Żywcu Sporyszu w ciągu DW 945. Prace mają zakończyć się do 30 listopada - poinformował Urząd Miasta w Żywcu.

Ruch na tym moście odbywa się od ponad roku wahadłowo. Taka zmiana organizacji ruchu była wówczas konieczna ze względu na zły stan techniczny betonowych łuków ustroju nośnego obiektu, co stwierdzono w wyniku przeglądu technicznego w roku 2015. ZDW w Katowicach zlecił ekspertyzę i wykonanie projektu naprawy mostu. Remont polegać będzie na wzmocnieniu konstrukcji przez wprowadzenie dodatkowych stalowych łuków.

Naprawa mostu obejmuje także wymianę nawierzchni jezdni, dylatacji bitumicznych i naprawę balustrad. Całość robót prowadzona będzie przy ruchu wahadłowym. Umowa z wykonawcą przewiduje, że ruch w obu kierunkach zostanie przywrócony na moście w drugiej połowie sierpnia br. Remont potrwa do 30 listopada br. i kosztować będzie ponad 888 tys. zł. Pracę przeprowadzi Mostmarpal z Zarzecza. Most na Koszarawie powstał około 1935 roku. Miał pierwotnie 20 t nośności i szerokość niespełna 6 m. W roku 1989, ówczesny zarządca tej drogi, czyli Dyrekcja Okręgowa Dróg Publicznych w Krakowie przebudował płytę pomostową mostu poszerzając obiekt do 10 m. Podejmowana obecnie przebudowa sprawi, że most będzie miał nośność u ]możliwiającą przejazd najcięższych pojazdów dopuszczonych do ruchu. - Prezes firmy Mostmarpal zadeklarował dyrektorowi ZDW i mnie, że remont mostu postara się skrócić do 120 dni - mówi Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, który wziął udział w podpisaniu umowy.

link: dziennik zachodni

1 2
« powrót do listy